Facebook | polski | english | deutsch
splywy kajakowe
Organizujemy dla Was spływy
kajakowe oraz kanu wszystkimi
rzekami w Polsce północnej.

Spływ indywidualny Rospudą

Rospuda zwana była dawniej, w zależności od miejsca przepływu Dowspudą, Kamienną, lub Filipówką. Pod względem hydrologicznym rzeka stanowi cześć Netty. Swój początek bierze z Jeziora Czarnego, by po przepłynięciu kilku jezior od jeziora Necko w Augustowie,skąd dalej już wypływa jako Netta.

Rzeka prezentuje różne oblicza. Na początku przepływa przez Pojezierze Suwalskie z urozmaiconym, polodowcowym krajobrazem, który nadaje temu odcinkowi specyficzny charakter. Liczne pagórka moreny czołowej, jeziora typu rynnowego oraz równiny sandrowe występują aż do bram Puszczy Augustowskiej.

Rospuda, najpierw mała i wąska, wijąca się wśród trzcin i podmokłych terenów, dalej przybiera formę górskiego potoku, z szybkim nurtem, mieliznami i kamieniami, obfitującą w wiele powalonych drzew. Wpływając do królestwa Puszczy Augustowskiej, rzeka rozszerza się, a przed ujściem do jeziora Niecko nurt staje się spokojniejszy. Następnie, pokonując teren z dużą ilością traw, trzcin i szuwarów, w otoczeniu lasów, Rospuda prowadzi do Augustowa. W końcu zamienia się w rzekę typowo nizinną, meandrującą wśród łąk i zabagnionych brzegów porośniętych szuwarami, i znajduje swoje ujście w Biebrzy.

Na krótki spływ proponujemy wybrać odcinek:palac_paca.jpg

1 dzień: Filipów – Jezioro Garbaś /7 km
2 dzień: Jezioro Garbaś – Jezioro Sumowo /9 km
3 dzień: Jezioro Sumowo – Małe Raczki /13 km

Do miejscowości Filipów mogą Państwo dojechać autobusem PKS z Suwałk lub Olecka. Jeśli podróżują Państwo samochodem, można go bezpiecznie zostawić na parkingu w Filipowie, przy gospodarstwie Państwa Orchowskich.

Na spływ 4-5 dniowy propozycja to:

1 dzień: Filipów-Jezioro Garbaś / 7km
0,0 km
Filipów-we wsi znajduje się przystanek PKS, poczta, bank, sklepy, ośrodek zdrowia , policja, restauracja, bary, można obejrzeć kościół pw Wniebowzięcia NMP z XIX wieku z drewnianymi ołtarzami oraz dzwonnicą

11,7km jezioro Długie (powierzchnia 23ha, długość 1,3km, szerokość do 0,25km, maksymalna głębokość to 5 m) wiosłowanie na tym jeziorze jest dość trudne ze względu na muliste dno, dlatego lepiej nie wysiadać.

12,7km Szafranki, znajduje się tutaj pole namiotowe, płynięcie na tym odcinku utrudniają wbite w brzegi drewniane paliki, w dalszym odcinku nurt staje się szybszy
15,6km Matłak zabytkowa letniskowa wieś i most przed którym znajdują się niebezpieczne pozostałości po starym moście

16.3km jezioro Garbaś  (powierzchnia 152ha, długość 3,5km, szerokość 0,7km, maksymalna głębokość 48m) płynąc wprost przez jezioro można dotrzeć do leśnego pola biwakowego.
2 dzień: Jezioro Garbaś - Jezioro Sumowo / 9 km

16.7km
drewniany mostek wpłynięcie do jeziora Głebokiego (powierzchnia 10ha, długość
5,8km szerokość 0,8km, maks głębokość 17,5m) aby wypłynąć z jeziora trzeba kierować się na widoczne w oddali pole i łąkę z grupą drzew pośrodku  oraz pomost. Nurt nadal jest szybki chociaż nieco spokojniejszy

19,9km wieś Bakałarzewo z XVII-wiecznym ołtarzem w kościele pw.  Św Jakuba apostoła , bar, poczta, ośrodek zdrowia, przystanek PKS

20,5km wpłynięcie na jezioro Sumowo, nieco dalej przy wsi Sadłownia dogodne miejsce do biwakowania3 dzień: Jezioro Sumowo- Małe Raczki / 13km

24,6km most drogowy przy Kolonii Kotowina (warto zatrzymać się przed mostem i zrobić rozeznanie ze względu na niebezpieczny przepływ)

26,8km dopływ do jeziora Okrągłego należy płynąć w stronę widocznych zabudowań, za małą wysepką z trzcin, mijając po prawej zatoczkę (UWAGA na wysoką falę która powstaje w czasie silnego wiatru)

28,4km wpływ do jeziora Bolesty, porośnięte z obu stron lasem  i mające wysoko prawy brzeg

29,9km wpływ rzeczki Czerwonki, obok której jest pole namiotowe

35,5km most w Małych Raczkach, a za nim elektrownia po starym młynie, wokół której trzeba przenieść kajaki ok 50m z lewej strony. Obok elektrowni jest bar, miejsce do rozbicia namiotów, natryski

4 dzień: Małe Raczki – Uroczysko Święte Miejsce / 14km

38,5km most na drodze Suwałki-Olecko, wieś Raczki znajdują się tutaj stacja PKP, przystanek PKS, poczta, ośrodek zdrowia, apteka, policja, restauracja, sklepy, schronisko młodzieżowe. Wieś będąca dawniej miastem, utraciła prawa miejskie w 1870r.Należy się tutaj zaopatrzyć w prowiant ponieważ na dalszym odcinku będzie to mocno utrudnione.
40,3km drewniany mostek, należy pod nim płynąć z dużą ostrożnością ze względu na wbite drewniane pale, za mostkiem dobre miejsce na biwak/przerwę. Warto zrobić sobie wycieczkę do pałacu Paca w Dowspudzie, który jest położony na wzgórzu. W pałącu zgromadzono bogatą w zbiory bibliotekę oraz dzieła malarstwa i rzeźby

43,5km mostek, na którym w zależności od stanu wody może być konieczna przenoska, następnie przepływamy do osady Chodorki, przed którą znowu znajduje się mostek, należy uważać na drewniane pale. 46km ładne pole namiotowe, z dobrym dojściem do wody, na wzgórzu można zobaczyć zabudowania wsi Jaśki

49,2km wpływ na jezioro Jałowo,, kapliczka i most drogowy
Kapliczka „Uroczysko Święte Miejsce” – starodawne miejsce kultu religijnego, w święto Jana można tu obserwować uroczystość w postaci modłów odmawianych przez miejscową ludność oraz uczty. Znajduje się tutaj też krzyż podobno postawiony 700 lat temu przez Jaćwingów

5 dzień: Uroczysko Święte Miejsce- Augustów / 17km

52,9km most drogowy w Młyńsku, rzeka stopniowo się poszerza, a nurt spowalnia, powalone drzewa utrudniają płynięcie.

56,4km dogodne miejsce do rozbicia namiotu, jest tam małe źródełko

60,3km ujście rzeki Szczerbki (osoby, które lubią ekstremalne warunki mogą przedłużyć spływ płynąć w górę rzeki Szczerbki a dalej pod prąd Blizny (uciążliwy odcinek-ze względu na niski stan wód trzeba ciągnąć sprzęt w górę rzeki)

63,3km ujście Rospudy do jeziora Rospuda, na dalszym odcinku rzeki i na jeziorze trzeba mocno wiosłować. Po wpłynięciu na jezioro najlepiej jest kierować się na widoczną w oddali wyspę, którą najlepiej opłynąć z lewej strony Płynąc wzdłuż lewego, wysokiego brzegu, mijamy półwysep Zośka i 2 pola biwakowe, po obu stronach jeziora można zobaczyć liczne ośrodki wypoczynkowe, szlak kajakowy prowadzi przez cieśninę, która łączy jezioro Rospuda i Necko.Należy płynąć wzdłuż lewego brzegu, uważając na wyciąg narciarstwa wodnego, w kierunku kanału Augustowskiego. Spływ najlepiej zakończyć w ośrodku żeglarskim PTTK.  


Propozycja spływu 7-8 dniowego:
Można kontynuować spływ  kanałem Augustowkskim lub rzeką Nettą do Biebrzy.
Ciekawym rozwiązaniem jest płynięcie Kanałem Augustowksim w kierunku granicy z Białorusią.

Rzeka jest bardzo atrakcyjna ze względu na różnorodny charakter: momentami wąska, wijąca się wśród trzcin, nie niektórych odcinkach przyspiesza zmieniając się w "górski" potok, na trasie nie brakuje również jezior, które zachęcają do kąpieli.

Noclegi:

Baza noclegowa w tym rejonie jest raczej skromna i jest ich niewiele.
w Matłaku nad jeziorem Garbaś, wschodnie brzeg jeziora Balesty, nad jezioro Sumowo (obok miejsca gdzie wypływa Rospuda) koło młyna w Raczkach Małych, na lewym brzegu rzeki w Jaśkach i w Świętym Miejscu. Namioty można też rozbijać na miejscu gospodarstw.

Augustów:Schronisko sezonowe 087 643 24 02

Ośrodek Żeglarski PTTK 087 643 38 50Ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Necko: 087 643 23 04

Budowlani 087 643 28 71 / 087 643 27 43

Borki 087 643 20 22 

 

Rospuda_1k.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atrakcje na trasiswiete_miejsce.jpge:

- Pałac Paca w Dowspudzie,

- Uroczysko Święte Miejsce – pradawne miejsce kultu Jaćwingów,

- linia poniemieckich umocnień wojskowych,

- Liczne naturalne przeszkody, począwszy od zwalonych przez bobry drzew, przez tamy wodne aż po żeremia,

- Stadnina koni w Małych Raczkach,

- Dziewicze Jezioro Jałowiec nieopodal Uroczyska Świętego Miejsca,

- Absolutna dzikość okolicy. Traperskie warunki koegzystencji z naturą.
Po zakończeniu spływu można zorganizować sobie wycieczkę na most w Stańczykach (ok. 20 km), gdzie odważni mogą skoczyć na bungee.

Ośrodek u Paca - zakwaterowanie +posiłki tel 087 568 51 03 , 508 441 888

Knajpa przy rzece na moscie za Dowspoda - 600 985 019 noclegi Kotowina 4 - 15 miejsc - 86 216-26-50 

Rospuda_3k.jpg

Miejsca gdzie można zjeść na trasie spływu, zaczynając od góry rzeki:

Bakałarzewo - na rynku, przy sklepie Lewiatan znajduje się bar. Posiada całkiem bogate menu.

Małe Raczki - przy drugiej przenosce, tuż obok eletkrownii wodnej znajduje się bar.

Raczki - niedaleko rynku, obok sklepu Groszek znajduje się pizzeria.

Chodorki - tuż przy rzece znajduje się bar.

 

  MAPA SZLAKU - kliknij aby powiększyć 

 

rospuda_ogólna1.jpg

 

Rospuda_5k.jpg

 

 Rospuda_6k.jpg

Galeria

     

Komentarze

Piękna Rospuda2011.08.17
    pseudo:  Pieniądz i przyjaciele
    mail: tpieniazek@o2.pl
    data spływu:  17-20.07.2011
    treśćFachowa i miła obsługa. Kajaki wygodne, wytrzymałe i stabilne. Pozdrowienia dla Pana Roberta i jego pomocników. Spływ mimo zmiennej pogody wypadł świetnie a widoki i przeżycia zostaną na długo w pamięci. Pozdrawiamy całą ekipę Kajaki.pl.

Rezerwacje >>>

Szybka wstępna rezerwacja kajaków i kanu dzięki przyjaznemu formularzowi.

ZAREZERWUJ już teraz >>>

Cennik wynajmu kajakówvista pionowo.gif

Kajaki polietylenowe 2 i 1 os: 
od 38 PLN  - 99 PLN/1 dzień
------------------------------------- 
Kajaki i kanu 3 osobowe:
od 48 PLN  - 99 PLN/1 dzień
------------------------------------- 
Koszt transportu:
kajaków : 2 zł - 3.5 zł /km
Pytania  - info@kajaki.pl

Wypożyczalnie kontakt :

SZKARPAWA i TUGA - tuga@kajaki.pl

KANAŁ ELBĄSKI - pochylnie@kajaki.pl 

PIAŚNICA i REDA -  reda@kajaki.pl

---------------------

BRDA - brda@kajaki.pl  

SŁUPIA i ŁUPAWA - slupia@kajaki.pl

PARSĘTA i REGA - rega@kajaki.pl

PILAWA i GWDA - pilawa@kajaki.pl 

DRAWA - drawa@kajaki.pl

---------------------

HAŃCZA i  ROSPUDA -  hancza@kajaki.pl

SAPINA i WĘGORAPA -  sapina@kajaki.pl 

BIEBRZA                   -  biebrza@kajaki.pl

---------------------

KRUTYNIA - krutynia@kajaki.pl 

ŁYNA - lyna@kajaki.pl

MARÓZKA - marozka@kajaki.pl

OMULEW - omulew@kajaki.pl

DRWĘCA - drweca@kajaki.pl

---------------------

LITWA - litwa@kajaki.pl

---------------------

INNE TRASY  - info@kajaki.pl

Kajaki.pl_FB.jpg

zobacz też FAQ >>>

Kajakiem po Piławie i Gwdzie

kajaki004.jpg

 Jeśli szukasz spływu kajakowego na kilka dni w otulinie lasów - zapraszamy

pytania i rezerwacje -pilawa@kajaki.pl 

Polecamy wodoodporne i BARDZO WYTRZYMAŁE pojemniki na telefon, dokumenty, pieniądze itp

 opakowanie1b.jpg

REWELACYJNA CENA - 19 zł

         zamów teraz  - info@kajaki.pl

                     tel - 695 676 090
Kaszuby: Brda | Chocina | Kłonecznica | Kulawa | Prusina | Wda | Zbrzyca
Mazury: Dadaj - Pisa Warmińska - Wadąg | Dajna i Guber | Drwęca | Kośna | Krutynia | Łyna | Sapina (1/2 dni) | Wel | Węgorapa
Pojezierze Drawskie: Drawa | Gwda | Korytnica | Piława | Rurzyca
Pomorze: Łeba | Łupawa i Bukowina | Parsęta | Piaśnica | Radew | Radunia | Reda | Rega | Słupia | Wieprza | Wierzyca i Wietcisa
Suwalszczyzna: Biebrza | Blizna | Czarna Hańcza | Rospuda
Żuławy Gdańskie: Kanał Elbląski | Liwa | Motława | Nogat | Szkarpawa | Święta | Tejna (Tyna)
Litwa: Dubissa (Dubysa) | Łokaja i Żejmiana | Mereczanka (Merkys) | Niemen | Salcia | Święta (Sventoji) | Uła | Uła+Mereczanka+Niemen
Obozy kajakowe: Wczasy kajakowe:

aktualnosci | najczęciej zadawane pytania | imprezy integracyjne | sprzęt | sklep kajakarza | kontakt
1993 - 2022 © www.kajaki.pl