Facebook | polski | english | deutsch
splywy kajakowe
Organizujemy dla Was spływy
kajakowe oraz kanu wszystkimi
rzekami w Polsce północnej.

Kajaki na rzece Brda

 

brda01-min.jpg

Spływ 2-3 dniowy
Jeśli mają Państwo tylko kilka wolnych dni, warto wybrać najładniejszy odcinek rzeki. Szczególnie polecamy trasę:
1 dzień : Swornegacie - Mylof /23 km
2 dzień : Mylof - Brda /19 km
3 dzień : Brda - Gołąbek /19 km
Do Swornegaci dojadą Państwo autobusem z Chojnic lub Brus. (Aktualny rozkład jazdy http://pks.chojnice.pl/ ) Jeśli podróżują Państwo samochodem, można go pozostawić w naszej bazie. Po zakończeniu spływu odwieziemy minimum kierowców do aut.

Dzień 1: Swornegacie – Mylof, 23 km brda06.JPG

Swornegacie to wieś kaszubska położona nad północnym brzegiem jeziora Karsińskiego. Możemy tutaj zrobić zapasy żywności oraz zabezpieczyć się w gotówkę – w miejscowości znajduje się bankomat. Ten spokojny odcinek obfituje w liczne jeziora, gdzie można spokojnie oswoić się z kajakiem. Po 2 km płynięcia wpływamy na jezioro Witoczno i kierujemy się na wschód, gdzie pod małym drewnianym mostkiem rzeka wypływa z jeziora. Rzeka na tym odcinku (do jeziora Płęsno) ma szybki nurt, jej brzegi są zalesione, wysokie, porozdzielane dolinami. Tuż przed jeziorem Płęsno znajduje się pole biwakowe (po prawej stronie). Następnie pokonujemy jeziora Małołąckie oraz Łąckie by dopłynąć do podłużnego, długiego (ok. 4 km) jeziora Dybrzk. Po drodze mijamy Drzewicz, gdzie po lewej stronie umiejscowione jest pole namiotowe. Po przepłynięciu jeziora Dybrzk także można biwakować – w Czernicy, gdzie postawiono kapliczkę upamiętniającą pobyt Jana Pawła II. Za jeziorem Kosobudno dopływamy do miejscowości Męcikał, za którą rozpoczyna się zbiornik Zapora o długości około 7 km. Za Zaporą znajduje się Mylof wraz za zaporą wodną, niedaleko której znajduje się pole biwakowe.

brda08.JPGDzień 2: Mylof – Brda, 19 km

Na tym odcinku, w przeciwieństwie do poprzedniego, rzeka nie przepływa przez jeziora. Tego dnia zaczynamy za zaporą.
W Mylofie zaczyna się także Wielki Kanał Brdy, który został wybudowany w roku 1849 w celu nawodnienia śródleśnych łąk Borów Tucholskich. Natomiast Brda płynie przez wysoką dolinę, otoczoną malowniczym, pięknym lasem. Po prawej stronie mijamy zabudowania osad Konigórtek i Konigórt oraz most kolejowy na trasie Chojnice-Czersk, pod którym trzeba uważać na kamienne bystrze. Brda przepływa prze tereny Tucholskiego Parku Krajobrazowego, gdzie lasy stanowią 73% powierzchni. Żyje tu wiele rzadkich i chronionych gatunków ptaków i ssaków, jak zimorodki, żurawie, bobry, wydry, bieliki. Przepływamy przez miejscowość Rytel, gdzie można uzupełnić zapasy, skorzystać z poczty czy apteki. W Rytlu znajduje się także pole biwakowe. Za miejscowością rzeka ma szybki nurt, a w korycie mogą zalegać zwalone kłody i drzewa.  Za leśniczówką Uboga rzeka płynie spokojnie, szerokim korytem. Dopływamy do Brdy, gdzie przy piaszczystej plaży znajduje się ośrodek wypoczynkowy z polem namiotowym.

Dzień 3: Brda – Gołąbek, 19 km brda05.JPG

Po przepłynięciu około 1 km ukazuje się nam Nadolna Karczma, gdzie także jest pole namiotowe, sklep, bar. W nurcie nie ma wielu przeszkód, lecz leżące w korycie drzewa trzeba omijać bardzo ostrożnie. Brzegi stają się wyższe i bardziej strome. Do Brdy wpadają jej dopływy Raciaska Struga (z prawej) oraz Czerska Struga (z lewej). Następnie Brda płynie w wąskiej dolinie z łagodnymi meandrami i dopływa do Woziwody, w której zlokalizowane jest pole biwakowe, zielona szkoła, ścieżka przyrodniczo-leśna. Od tego momentu rzeka ma charakter górski – nurt jest szybszy, przed nami liczne bystrza oraz zwalone drzewa, na dni znajdują się głazy narzutowe. Po 2 km pojawia się mała elektrownia wodna w Zielonce, wybudowana w 1988 r., która zasilana jest wodą z Kanału Brdy. Najbliższe kilometry to teren zupełnie pozbawiony domostw. Rzeka wije się dnem wąskiej doliny, nad ostrymi zakrętami dominują wysokie skarpy. Kolejny dopływ rzeki – Bielska Struga – wpada z lewej strony, od tego miejsca dolina coraz bardziej się rozszerza, a rzeka silnie meandruje. Tuż za ostatnim zakrętem wyłania się leśne pole biwakowe Gołąbek.

Atrakcje na trasie:

- we wsi Swornegacie za mostem drogowym kajakarze ustawili okolicznościową tablicę poświęconą Janowi Pawłowi II, który niejednokrotnie zmagał się z Brdą
- na zaporze w Mylofie możemy zaopatrzyć się w świeże pstrągi
- nieopodal pola namiotowego Gołąbek znajduje się stworzona przez leśników ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Jelenia Wyspa" i ogród dendrologiczny

brda1.jpgSpływ 4-5 dniowy
Jeśli wybieramy się na 4-5 dniowy spływ będziemy mieli okazję przepłynąć dużo dłuższy odcinek rzeki. Proponujemy wydłużyć trasę spływu aż do Zalewu Koronowskiego:
1 dzień : Swornegacie - Mylof /23 km
2 dzień : Mylof - Brda /19 km
3 dzień : Brda - Gołąbek /19 km
4 dzień : Gołąbek - Świt /13 km
5 dzień : Świt - Gostycyn Nogawica /12 km

Opis pierwszych trzech dni znajduje się powyżej - przy propozycji spływu trzydniowego.

Dzień 4: Gołąbek – Świt, 13 km

Tuż za Gołąbkiem należy uważać na wbite w dno rzeki pale - pozostałość po moście drogowym. Od tego miejsca do mostu w Plaskoszu rzeka przepływa przez odcinek przełomowy! Trzeba liczyć się z szybkim nurtem, bystrzami, zwalonymi drzewami w nurcie rzeki. Od mostu rzeka trochę spowalnia i pozwala na krótki relaks.. Z lewej strony ukazuje się nam leśniczówka Plaskosz, z prawej pierwsze zbudowania Tucholi. Za uskokiem pod mostem kolejowym można podziwiać stożkowaty głaz narzutowy Kamień Jagiełły, który jest pomnikiem przyrody. Dopływamy do Rudzkiego Mostu, gdzie znajduje się kemping i restauracja. Za mostem drogowym rzeka ponownie przyspiesza i należy się nastawić na przeprawę przez zwalone drzewa. Odcinek do Świtu, to jeden z najbardziej niebezpiecznych w środkowym biegu rzeki. Pole biwakowe znajduje się z lewej strony.

Dzień 5: Świt – Gostycyn Nogawica, 12 km

Ruszamy ze Świtu. Przed nami słynne "Piekiełko" - atrakcyjny przełomowy odcinek o spadku do 2 ‰! Brda przepływa między wysokimi brzegami; wartki nurt, liczne bystrza, zwalone drzewa dostarczają emocji. Odcinek ten ma charakter górski - w zależności od poziomu wody może przedstawiać różny stopień trudności. W Pile Młyn przepływamy pod mostem drogowym i od tego miejsca prąd rzeki słabnie i Brda dopływa do Jeziora Koronowskiego. Gostycyn Nogawica to stanica wodna PTTK, która umiejscowiona jest na pięknym półwyspie w widłach Brdy i jej największego dopływu - Kamionki. W stanicy są dobre warunki sanitarne, noclegi pod dachem, świetlica z kominkiem, sklep i bar.

Dodatkowe atrakcje na trasie:brda-min.jpg
- za mostem kolejowym w okolicy Tucholi - Kamień Jagiełły - pomnik przyrody, stożkowaty głaz narzutowy, pobliska miejscowość Rudzki Most uznany jest za miejsce martyrologii w 1939 r.
- uroczysko Piekiełko, malowniczy przełom rzeki z licznymi bystrzami, Dęby Napoleońskie, pomnik przyrody Dąb Wisielec.

Spływ 4-5 dniowy
Trudniejszy wariant spływu
, który polecamy zaawansowanym kajakarzom, przebiega na następującym odcinku:
1 dzień : Świeszyno - Stara Brda / 16km

2 dzień : Stara Brda  - Nowa Brda /14 km
3 dzień : Nowa Brda  - Garbaty Most /16 km
4 dzień : Garbaty Most - Przechlewo /17 km
5 dzień : Przechlewo - Swornegacie /20 km

Tę opcję spływu powinny wybrać osoby doświadczone w pływaniu kajakiem. Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość żywności, ponieważ w okolicznych wsiach jest mało sklepów i są one słabo zaopatrzone. Spływając tym odcinkiem na pewno w nurcie rzeki napotkamy powalone drzewa, nad którymi trzeba będzie przenosić kajaki. Będziemy mieli okazję na spędzenie kilku dni obcując z dziką przyrodą.

brda4.jpgDo Świeszyna dojedziemy autobusem z Miastka (kilka połączeń dziennie, sprawdź na http://www.rozklady.com.pl/ ogólnopolskim internetowym rozkładzie jazdy autobusów). Jeśli podróżują Państwo samochodem polecamy zawieźć wszystkich uczestników na miejsce wodowania kajaków, a samochody zostawić w miejscu zakończenia spływu na bezpiecznym parkingu przy polu namiotowym "Nad Brdą" (około 900 m od centrum). Stamtąd zabierzemy kierowców i razem z kajakami odstawimy do Świeszyna. Jeśli jednak wolą Państwo pozostawić auta w Świeszynie, można to zrobić w pensjonacie Słoneczny Stok.

Atrakcje na trasie:
- Rezerwat "Przytoń" zamieszkały głównie przez bobry i wydry :)
- Rezerwat "Osiedle Kormoranów" - miejsce lęgowe czapli siwej

Przedstawiamy plan spływu Brdą 9 dni:
Propozycja z dniem przerwy na Jeziorze Charzykowskim:
1 dzień - Start spływu: Szczytno - Sąpolno
2 dzień - Sąpolno - J. Charzykowskie
3 dzień - J. Chrzykowskie -Swornegacie
4 dzień - przerwa w Swornegaciach nad jeziorem Charzykowskim
5 dzień - Swornegacie - Mylof
6 dzień - Mylof - Brda
7 dzień - Brda - Gołąbek
8 dzień - Gołąbek - Świt
9 dzień - Świt - Gostycyn Nogawica

 

brda_ogólna1.jpg

Przydatne punkty na szlaku Brdy:

233km: ŚWIESZYNO – początek szlaku
- Jezioro Głębokie
222km
: STARA BRDA – przenoska; pole biwakowe
208km
: NOWA BRDA – pole biwakowe
202km
: FOLBRYCH  - pole biwakowe
199km
: GARBATY MOST- pole biwakowe
193km
: DOLINKA - pole biwakowe
- Rezerwat Przytoń
- Rezerwat Osiedle kormoranów
- Jezioro Szczytno
182km
: PRZECHLEWO – pole biwakowe
169km
: SĘPÓLNO – pole biwakowe (3x)
164km
: CIECHOLEWY – pole biwakowe
- Jezioro Charzykowskie
157km
: MAŁE SWORNEGACIE – pole biwakowe
- Jezioro Karasińskie
151km
: SWORNEGACIE – pole biwakowe
- Jezioro Witoczno
150km
: WITOCZNO – pole biwakowe
- Jezioro Pięsno
149km
: PIĘSNO – pole biwakowe
- Jezioro Łąckie
144km
: DRZEWICZ – pole biwakowe
- Jezioro Drzewicz
140km
: CZERNICA – pole biwakowe
129km
: MYLOF, ZAPORA   - przenoska; pole biwakowe
122km
: RYTEL – pole biwakowe
112km
: BRDA – pole biwakowe
111km
: NADOLNA KARCZMA – pole biwakowe
101km
: WOZIWODA
91km
: GOŁĄBEK – pole biwakowe
81km
: RUDZKI MOST – pole biwakowe
78km
: ŚWIT – pole biwakowe
73km
: PIŁA – MŁYN – pole biwakowe
67km
: GOSTYCYN NOGAWICA – pole biwakowe
58km
: SOKOLE – KUŹNICA
- Opactwo pocysterskie w Koronowie
- Zalew Koronowski
36km
: SAMOCIĄŻEK – przekoska; pole biwakowe
29km
: TRYSZYN – przenoska
23km
: JANOWO – pole biwakowe
21km
: OPŁAWIEC – przenoska
0km
: BYDGOSZCZ – most na Fordonie 

Zapraszamy

 A few photos from the upper part of the Brda river:

brda01.JPG
 brda02.JPG  brda03.JPG

Galeria

     

Komentarze

Górna Brda - super2012.09.28
    pseudo:  Mariusz
    mail: -
    data spływu:  08.2012
    treśćPolecam na weekend - Nowa Brda ( fajne pole namiotowe ) można przyjechać w piątek wieczorem sobota cały dzień w kajaku po drodze rezerwat - rewelacja i na noc garbaty most lub Pakotulsko ( nad jeziorem po prawej ). W niedziele przez jeziorko do Przechlewa. Polecam mało ludzi trasa piękna , rzeka niezbyt szeroka ale fajna,
brda2011.07.29
    pseudo:  Krzysiek
    mail: krzych@gmail.com
    treśćrzeka super! co najmniej raz w roku staram się pływać kajakiem, w tym roku padło na Brdę. Start w Sworach, koniec w Gołąbku, spływ na 3 dni (niestety więc czasu nie miałem). Początkowa trasa pozwala oswoić się z kajakiem po długiej przerwie, a później jest już tylko ciekawiej. Polecam!

Rezerwacje >>>

Szybka wstępna rezerwacja kajaków i kanu dzięki przyjaznemu formularzowi.

ZAREZERWUJ już teraz >>>

Cennik wynajmu kajakówvista pionowo.gif

Kajaki polietylenowe 2 i 1 os: 
od 38 PLN  - 99 PLN/1 dzień
------------------------------------- 
Kajaki i kanu 3 osobowe:
od 48 PLN  - 99 PLN/1 dzień
------------------------------------- 
Koszt transportu:
kajaków : 2 zł - 3.5 zł /km
Pytania  - info@kajaki.pl

Wypożyczalnie kontakt :

SZKARPAWA i TUGA - tuga@kajaki.pl

KANAŁ ELBĄSKI - pochylnie@kajaki.pl 

PIAŚNICA i REDA -  reda@kajaki.pl

---------------------

BRDA - brda@kajaki.pl  

SŁUPIA i ŁUPAWA - slupia@kajaki.pl

PARSĘTA i REGA - rega@kajaki.pl

PILAWA i GWDA - pilawa@kajaki.pl 

DRAWA - drawa@kajaki.pl

---------------------

HAŃCZA i  ROSPUDA -  hancza@kajaki.pl

SAPINA i WĘGORAPA -  sapina@kajaki.pl 

BIEBRZA                   -  biebrza@kajaki.pl

---------------------

KRUTYNIA - krutynia@kajaki.pl 

ŁYNA - lyna@kajaki.pl

MARÓZKA - marozka@kajaki.pl

OMULEW - omulew@kajaki.pl

DRWĘCA - drwęca@kajaki.pl

---------------------

LITWA - litwa@kajaki.pl

---------------------

INNE TRASY  - info@kajaki.pl

Kajaki.pl_FB.jpg

zobacz też FAQ >>>

Kajakiem po Piławie i Gwdzie

kajaki004.jpg

 Jeśli szukasz spływu kajakowego na kilka dni w otulinie lasów - zapraszamy

pytania i rezerwacje -pilawa@kajaki.pl 

Polecamy wodoodporne i BARDZO WYTRZYMAŁE pojemniki na telefon, dokumenty, pieniądze itp

 opakowanie1b.jpg

REWELACYJNA CENA - 19 zł

         zamów teraz  - info@kajaki.pl

Kaszuby: Brda | Chocina | Kłonecznica | Kulawa | Prusina | Wda | Zbrzyca
Mazury: Dadaj - Pisa Warmińska - Wadąg | Dajna i Guber | Drwęca | Kośna | Krutynia | Łyna | Sapina (1/2 dni) | Wel | Węgorapa
Pojezierze Drawskie: Drawa | Gwda | Korytnica | Piława | Rurzyca
Pomorze: Łeba | Łupawa i Bukowina | Parsęta | Piaśnica | Radew | Radunia | Reda | Rega | Słupia | Wieprza | Wierzyca i Wietcisa
Suwalszczyzna: Biebrza | Blizna | Czarna Hańcza | Rospuda
Żuławy Gdańskie: Kanał Elbląski | Liwa | Motława | Nogat | Szkarpawa | Święta | Tejna (Tyna)
Litwa: Dubissa (Dubysa) | Łokaja i Żejmiana | Mereczanka (Merkys) | Niemen | Salcia | Święta (Sventoji) | Uła | Uła+Mereczanka+Niemen
Obozy kajakowe: Wczasy kajakowe:

aktualnosci | najczęciej zadawane pytania | imprezy integracyjne | sprzęt | sklep kajakarza | kontakt
1993 - 2021 © www.kajaki.pl